Systemické mapovanie

Systemické mapovanie je skvelý spôsob, ako preskúmať vzťahy a dynamiku vo vašom živote. Či už ide o rodinné, pracovné alebo osobné otázky, mapovanie vám pomôže odhaliť skryté súvislosti a nájsť nové riešenia. Na týchto celodenných seminároch, ktoré zvyčajne prebiehajú cez víkend, vás povedie skúsený odborník, ktorý vás bezpečne prevedie celým procesom. Je to príležitosť na hlboké uvedomenie a zmenu, ktorá môže priniesť viac harmónie do vášho života.

Jedná sa o terapeutický a sebapoznávací nástroj vychádzajúci z teórie systémov, ktorý bol vyvinutý Bertom Hellingerom a vychádza z myšlienky, že každý jednotlivec je súčasťou širšieho systému (napr. rodiny, pracovného tímu), v ktorom jednotlivé časti ovplyvňujú celok. 

Pomocou systemického mapovania pracujeme na odkrývaní a spracovávaní dynamiky vo vašom rodinnom alebo pracovnom prostredí, ktorá môže ovplyvňovať vaše emócie, rozhodnutia a vzťahy. Pomocou tohto prístupu získate lepšie pochopenie svojich vzorcov správania, rodinných väzieb či nevedomých konfliktov. Táto práca vedie k hlbokým zmenám vo vnímaní a cítení. V rámci seminárov vytvárame bezpečný priestor, kde môžete získať nový pohľad na výzvy, ktoré vás trápia, a nájsť riešenia, ktoré podporia vašu vnútornú rovnováhu a spokojnosť.


Odborný tím

PaedDr. Zlata Šramová je psychoterapeutka a liečebná pedagogička s bohatými skúsenosťami v oblasti psychiatrie a psychoterapie. Počas svojej 30-ročnej praxe pôsobila v rôznych prostrediach, vrátane psychiatrických liečební, kliník a denných stacionárov, kde sa venovala najmä pacientom s chronickými ochoreniami vyžadujúcimi dlhodobú starostlivosť.

V súčasnosti je už na dôchodku. Viedla súkromnú prax, kde pracovala s dospelými klientmi a pármi. Absolvovala viaceré odborné výcviky, vrátane psychodynamickej terapie, procesorientovanej psychoterapie, psychodrámy, arteterapie a katatýmne-imaginatívnej psychoterapie. Už viac ako 15 rokov sa zameriava na systemické prístupy, transgeneračné prepojenia a spoločenské väzby.

Okrem individuálnej praxe vedie semináre systemických konštelácií a supervízie na Slovensku a v Českej republike. Jej práca je charakteristická hlbokým porozumením pre procesy zrenia človeka, partnerstva a celistvosti jedinca. Zlata Šramová je známa svojím láskavým prístupom a schopnosťou vytvárať bezpečný priestor pre osobný rast a liečenie.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD, LL.M, MBA, PCIC, je psychologička, vzťahová terapeutka a odborníčka s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti psychológie, koučingu a vzdelávania. Počas svojej bohatej praxe pôsobila v rôznych prostrediach, vrátane akademickej sféry, terapeutických centier a súkromnej praxe, kde sa zameriava na individuálnu a párovú terapiu, ako aj na skupinovú prácu.

Ivana je školená v rôznych terapeutických prístupoch, vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie (KBT), na telo orientovanej terapie, Bodynamic® terapie, procesorientovanej terapie, či Montessori terapie. Jej práca vychádza z princípov polyvagálnej teórie, vzťahovej väzby a neuro-lingvistického programovania (NLP). Svojich klientov sprevádza na ceste k sebapoznaniu, emocionálnemu uzdraveniu a osobnému rozvoju, pričom kladie dôraz na pochopenie vnútorných procesov a ich prepojenie s okolím.

Okrem toho je autorkou a trénerkou vlastnej terapeutickej metódy Motion Bond Technique®, ktorá spája pohyb, emocionálnu prácu a neuropsychológiu. Ivana aktívne pôsobí na Slovensku a v Španielsku, kde sa venuje nielen terapii a tréningom, ale aj osvete v oblasti duševného zdravia a inšpirácii k osobného rastu.

V rámci svojej individuálnej a skupinovej praxe vedie supervízne stretnutia, workshopy a semináre v oblasti osobného rastu a profesijného rozvoja. Aktívne sa venuje systemickým prístupom a jej práca je charakteristická citlivým a holistickým prístupom, ktorý podporuje harmonický rozvoj jednotlivcov aj skupín.


Termíny

8.3.2025 (superviduje Zlata Šramová), 10.5.2025 (superviduje Zlata Šramová), 11.5.2025 (Ivana Čergeťová), 25.5.2025 (Ivana Čergeťová), 21.6.2025 (superviduje Zlata Šramová), 22.6.2025 (Ivana Čergeťová)

Seminár sa realizuje v čase od 9.00 do 17.00 hod. (s prestávkou na obed). Ako prípravu na seminár Vám odporúčame zaoberať sa otázkami, ktoré sa týkajú vašej osobnej a rodinnej histórie (viď dokument nižšie).

Cena workshopu: 50 EUR | Miesto: Bratislava - Ružinov, Galvaniho 12/B (budova NIFE), 1. poschodie. Parkovanie pred budovou je bezplatné. Upozorňujeme, že priestor nie je bezbariérový.


Mohlo by vás zaujímať

Vzťahy sú základom našej existencie, no niektoré z nich môžu zostať neukončené alebo nevyriešené. Tieto nevyriešené vzťahy môžu zanechávať emocionálne stopy, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutia, správanie a schopnosť vytvárať nové spojenia. Systemické mapovanie je unikátnym nástrojom, ktorý nám pomáha pochopiť tieto dynamiky a nájsť cestu k...

Každá rodina má svoje tajomstvá. Niektoré sú nevinné, iné však môžu byť závažné a nevedome ovplyvňovať viac generácií. Rodinné tajomstvá, ktoré zostávajú nevyjadrené, často vytvárajú napätie, emocionálne bloky alebo nevysvetliteľné vzorce správania. Systemické mapovanie môže byť kľúčom k ich odhaleniu a uzdraveniu.

Rodiny v súčasnosti často prekračujú tradičné hranice a formujú sa do rôznych podôb, ako sú zmiešané rodiny alebo tzv. "patchwork" rodiny. Táto dynamika prináša jedinečné výzvy, no aj príležitosti na budovanie harmónie. Systemické mapovanie ponúka praktický nástroj na pochopenie týchto vzťahov a vytvorenie rovnováhy.

Rodinné systémy sú tkané neviditeľnými niťami lojality, ktoré nás často vedú k rozhodnutiam a vzorcom správania, ktoré si ani neuvedomujeme. Táto skrytá lojalita môže byť zdrojom nečakaných konfliktov, frustrácie alebo pocitu uviaznutia. Systemické mapovanie však ponúka možnosť tieto vzorce odhaliť a transformovať.

Vzťahy sú ako zrkadlá – odrážajú naše najhlbšie presvedčenia, zranenia a vzorce správania. Ak ste si niekedy položili otázku, prečo sa vo vašich vzťahoch opakovane vynárajú podobné problémy, systemické mapovanie by mohlo byť odpoveďou. Tento nástroj pomáha odhaliť skryté dynamiky a vzorce, ktoré nevedome ovplyvňujú naše rozhodnutia a vzťahy.

Systemické mapovanie, známe aj ako systemické konštelácie, predstavuje inovatívny a hlboko transformujúci nástroj na riešenie vzťahových problémov. Tento prístup, vyvinutý nemeckým terapeutom Bertom Hellingerom, sa zameriava na odhaľovanie a riešenie skrytých dynamík vo vzťahoch či systémoch, ktoré často brzdia náš osobný rast.